Návod na výrobu mýdlového slizu

Praní pomocí mýdlového slizu podle MýdLenky:

Mýdlový sliz na praní je nejen EKOlogický, ale také EKOnomický. Praní v mýdlovém slizu je šetrné nejen k životnímu prostředí, k Vaší pokožce, ale i k Vaší peněžence. Náklady při praní ve slizu jsou minimální. Investujte pár minut do přípravy a ušetříte opravdu hodně, i když v něm asi nebudete prát úplně všechno.

Výhody praní s mýdlovým slizem:

  • Mýdlový sliz neobsahuje fosfáty, barviva ani aditiva, takže nedráždí a nealergizuje.
  • Praní s mýdlovým slizem je "přírodní" a představuje tak minimální zátěž pro životní prostředí. Voda z praní v mýdlovém slizu, která je vypuštěna do odpadu a následně do řeky, nezpůsobuje tzv. „eutrofizaci vod", česky řečeno hnití a následné zelenání vodních toků.
  • Mýdlový sliz je doma vyrobený a je levný.

Nevýhody praní s mýdlovým slizem:

  • Sliz neobsahuje optické rozjasňovače. Pokud budete chtít více bělit, použijte perkarbonát případně TAED, který aktivuje perkarbonát pokud perete při teplotách nižších než 60°C.
  • Na některé skvrny nemusí sliz stoprocentně fungovat. V těchto případech zkuste prádlo před vložením do pračky namydlit žlučovým mýdlem a nechat ho chvíli působit. Žlučové mýdlo lze v malém množství přidat i přímo při výrobě slizu, pak dosáhnete extra účinného pracího prostředku.

Aviváž ano či ne?

Perete-li ve slizu, aviváž potřeba není. Změkčovací efekt má sliz sám o sobě. Navíc na dětské prádlo je aviváž nevhodná. Chcete-li prádlo ještě více změkčit, přidejte do přihrádky na aviváž trochu octa, čpavý zápach praním vyprchá a ocet má kromě změkčujícího efektu i účinek dezinfekční. Na plenky ideální. Navíc ocet i čistí pračku.

Postup na výrobu slizu podle Mýdlenky:

Budete potřebovat 170 g mýdla na praní, 255 g sody na praní a nádobu na uskladnění, vhodný je třeba 10 l kyblík z výroby lahůdek. Pozor soda na praní není stejná jako SODA BICARBONA, je k dostání v běžných drogeriích nebo ve specializovaných on-line obchodech.

Mýdlo nastrouhejte, není nutné najemno, smíchejte ho s cca 3 litry horké vody, ponorným mixérem míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí (je to chvilka), přidejte 255 g sody na praní, zamíchejte, dolijte horkou vodou na cca 10 litrů. Vody můžete přidat méně, pokud máte raději sliz hustší.

Dávkování:

Cca 250 ml na 1 praní přímo do bubnu pračky podle tvrdosti vody a zašpinění prádla. Na praní bílého prádla můžete přidat perkarbonát 2 polévkové lžíce, a při praní do 60 stupňů ještě TAED – aktivuje perkarbonát – 5 % TAEDu.

Chvilku potrvá, než poměry vyladíte, ale jistě to stojí za to.

Výroba i s úklidem zabere cca 15 minut.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení