Certifikát GOTS

Tím, že si vyberete oblečení s certifikátem GOTS uděláte dobře nejen svým dětem. Pomůžete také trochu zlepšit svět, naše životní prostředí i životní podmínky všech lidí, kteří pracují v našem dodavatelském řetězci.

Co znamená GOTS?

GOTS je zkratka pro Global Organic Textile Standard. Jedná se o nejpřísnější mezinárodní certifikaci biotextilu. Cílem certifikace je posílení udržitelnosti a férovosti při výrobě oblečení. To znamená ekologicky čistou výrobu i čistotu konečného výrobku, čímž chrání naše životní prostředí, zdraví lidí zaměstnaných na bavlněných plantážích a ve výrobě a v neposlední řadě i uživatelů oděvů z biobavlny. Certifikát zajišťuje také bezpečné a lidsky důstojné pracovní podmínky farmářů a pracovníků ve výrobě.

Na co se můžete spolehnout, když vyberete oblečení GOTS?

  • Všichni dodavatelé a subdodavatelé musí být certifikováni. Celý dodavatelský řetězec je monitorovaný a lze dohledat každý technologický krok ve výrobě jednotlivého kusu oblečení. GOTS inspekce jsou prováděny třetí stranou, kontroly se provádějí jednou za rok a náhodně.
  • Při pěstování organické bavlny se nepoužívají pesticidy. Jsou povoleny pouze zdravotně a ekologicky nezávadné postřiky (výtažky z místních zdrojů) a hnojiva (hnůj a kompost). K hubení škůdců se využívají přirozené přírodní procesy (např. přirození predátoři škůdců pěstované bavlny). Než se z vypěstované bavlny stane hotová látka, musí se vyčistit, spříst, vybělit, nabarvit a utkat. Standard GOTS připouští ve výrobním procesu používání pouze ekologicky a zdravotně nezávadných postupů a sloučenin. Díky tomu v oděvech s certifikací GOTS nejsou přítomny zbytky nebezpečných chemikálií, neničí se půda a nedochází ke znečišťování vody buď splachováním pesticidů z bavlněných plantáží nebo vypouštěním odpadních vod plných nebezpečných chemikálií. To je pravý opak od konvenčního textilního průmyslu, který je jedním z největších znečišťovatelů naší planety. Více o dopadech tzv. rychlé módy si můžete přečíst v článku "Rychlá móda" na našem blogu.
  • Výrobci splňující požadavky GOTS jsou také zavázáni k postupnému snižování spotřeby energií a vody na pěstování a výrobu. Při šetrném způsobu pěstování biobavlny se ušetří až 90 % vody oproti běžnému způsobu pěstování. K tomu více v našem článku "Biobavlna – méně známý způsob, jak šetřit vodou" na blogu.
  • Oblečení s certifikací GOTS je vyrobeno minimálně ze 70 % z organické bavlny.  Aby výrobek mohl nést navíc označení "organic", musí obsahovat minimálně 95% podíl organické bavlny. V KAAMO obsahují všechny oděvy minimálně 95 % organické bavlny (s výjimkou ponožek a plavek). Organická bavlna zaručuje, že oblečení je měkké, jemné na dotek a příjemné na nošení. Vlákna biobavlny nebyla oslabena chemikáliemi, proto se nepoškodí tak snadno jako klasická bavlna, oblečení je odolnější, déle vydrží a ani po mnoha vypráních se nesrazí, nevyblednou barvy a zachová svůj tvar.
  • Certifikace GOTS pokrývá také principy Fair Trade. Farmáři a zaměstnanci jsou ohodnoceni důstojnými mzdami, mají regulovanou pracovní dobu, bezpečné a spravedlivé pracovní podmínky a není dovolena dětská práce.

Kdo vyrobil moje obleceni

Ověřte si naše dodavatele v oficiální databázi GOTS

GOTS certifikát MAXOMORRA

GOTS certifikát WALKIDDY

Spolu děláme svět lepším místem. Pro nás, pro naše děti a pro náš svět. Hledejte vždy oblečení s logem "GOTS Organic"! Přečtěte si více o KAAMO světě udržitelné a férové dětské módy.

Děkujeme!