Jak zodpovědně likvidovat špínu z prádla aneb cesta k ekologickému praní.

Je tady jedno z nejkrásnějších období v roce, prázdniny jsou před námi, venku svítí sluníčko a děti můžou zase běhat venku se svými kamarády a spolužáky. Koš na prádloMá to ale jeden háček! Ano, je to ON, a není to mého srdce šampión, je to KOŠ NA ŠPINAVÉ PRÁDLO, který je CO? …neustále plný! Dětská trička, dívčí šaty, tepláky, legíny se neustále vrší a vrší.

Prádlo před praním nejprve roztřídíme.

Bílé, barevné, černé, někdo zvládne třídit i jednotlivé barvy červenou, modrou, zelenou a žlutou, a oddechne si až, když se o slovo místo dětí začnou hlásit puberťáci. To jejich černé období má totiž také něco do sebe, minimálně z pohledu třídění prádla podle barvy. Třídění pak samozřejmě ještě pokračuje třeba podle typu materiálu, způsobu použití atd., všichni to známe….

V čem roztříděné prádlo vypereme?

A proto, že oblečení nosíme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, stálo by za to zamyslet se nad tím, jaké prací prostředky používáme. Už třeba i proto, že všechno dětské oblečení od KAAMO je z certifikované biobavlny, která je netoxická a byla by škoda se nešetrným praním o tento bonus připravovat.

Skutečně věříte, že se konvenční prací prostředky z prádla na konci praní vymáchají? Co si jen já z vlastní zkušenosti uvědomuji, tak třeba vůně aviváže se udrží i několik dalších praní.

A jaké prací prostředky používáte VY?

Je známo, že běžné prací prostředky v sobě obsahují spoustu „nevítaných“ složek:

 • Tenzidy neboli povrchově aktivní látky
 • Změkčovadla
 • Bělidla
 • Zásadité látky
 • Enzymy
 • Opticky zjasňující prostředky
 • Plnidla
 • Parfémy
 • Tekuté prací prostředky obsahují navíc konzervanty
 • O aviváži obsahující parfémy a konzervanty ani nemluvě.

To vůbec nezní jako něco, co bychom chtěli pokožce našich dětí dopřávat příliš často! A už vůbec ne dětem, které mají sklony k ekzémům nebo mají citlivou pokožku. Ale nejenom jim – minimálně dětská pyžama, dětské spodní prádlo nebo kojenecké oblečení by nemělo obsahovat zbytečné chemikálie z výroby oblečení ani z pracích prostředků.

A přesto, že ekologické praní se může zdát jako věda, je to hlavně o tom, co od praní očekáváte VY. Ať už jste skalními nebo teprve novopečenými příznivci módy šetrné k pokožce i k přírodě, tak jste tuto svoji cestu již vlastně začali.

 • Začít můžete praním při nižších teplotách, tím budete šetřit energie a pomůžete naší planetě, ale s citlivou pokožkou a/nebo pocitem odpovědnosti k naší přírodě, musíte jít ještě o kousek dál.
 • Začněte používat ekologické prací prostředky, na trhu je jich již spousta, jen je potřeba dát si pozor, zda se tak jen netváří.
 • Nebo se můžete vydat cestou „netoxického“ praní pomocí pracích mýdel, prací sody, kyseliny citronové či octa a TAEDu (pokud perete při teplotách do 60 °C).

Já volím kompromisy a přiznávám, že tahle moje cesta ještě neskončila.

Začala jsem energiemi, na teploty vyšší než 30 °C peru snad už jen utěrky, ručníky a ložní prádlo. Sušičku nepoužívám - vlastně jednou za rok ano, když se mi děti vrátí v sobotu z jednoho tábora a hned v neděli odjíždí na druhý - to peru a suším nonstop, protože tolik oblečení, abych pokryla oba tábory nemáme. Také miluji prádlo vyfoukané na čerstvém vzduchu, samozřejmě, pokud podmínky a počasí dovolí a úplně nejvíc jsem se nadchla pro „ekologické“ žehlení. Dříve jsem žehlila všechno, i ponožky, ale teď už maximálně jen manželovy košile a na zbytek mám „systém“. Když má někdo připomínky, oháním se tím, že šetřím naši planetu. Dříve to možná byla výmluva, ale teď si dopřávám i dobrý pocit.blog mydlo fotka 1

Druhou fází byly ekologické prací prostředky, vyzkoušela jsem jich spoustu a pořád je testuji. Ale nyní mám chuť se vydat ještě dál, cestou „netoxického praní“.

Pojďme se snažit společně, má to smysl!

Jestli to chcete zkusit se mnou, přírodní prací mýdlo s francouzským jílem od MýdLenky by vám mohlo toto rozhodnutí ulehčit. Mýdlo můžete použít na praní v ruce, třeba na cestách. Můžete s ním předeprat silněji znečištěné prádlo, než ho vložíte do pračky. A můžete ho také přidat nastrouhané přímo do pračky, buď jen tak nebo s dalšími přísadami. Vhodné je také na výrobu pracího slizu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení